E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, TRT Okul Kanalında "Rektörler Anlatıyor" Programına Katıldı

14.07.2014

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Devrim Yıldız ÖZDEMİR ile Raşit YILDIRIM'ın sunuculuğunu yaptığı TRT-Okul Kanalı'nda yayınlanan "Rektörler Anlatıyor" adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

11.07.2014 Cuma Günü Saat:12.30'da TRT OKUL Kanalı'nda yayınlanan "Rektörler Anlatıyor" adlı programda, öğrencilerin merak ettiği soruları da yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ; Ordu İli, Ordu Üniversitesinin gelişimi, programlar ve üniversitenin uluslararası alanda yaptığı çalışmaları anlattı.

"Ordu geleneklerini yaşatan bir şehir..."

Tercih aşamasındaki öğrencilere üniversitelerin tanıtımını amaçlayan TRT-Okul Kanalı’nda canlı yayınlanan programda, Ordu Üniversitesi’nin kuruluşundan akademik birimlerine, öğrenci faaliyetlerinden projelendirme çalışmalarına kadar detaylı bilgiler veren Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ, Ordu'nun tarihi, kültürü ve eğitimi ile ön plana çıktığını, geleneklerini yaşatarak bugünlere kadar gelen cennetten bir parça olduğunu dile getirdi.

Ordu'nun doğal zenginlikleri, denizi, yaylaları, tarihi dokusu ile renklerin bütün tonlarını bir arada barındırdığını turizm, sanat, sosyal ve kültürel alanlarla ilgili olarak da öğrencilerin ilgisini çekecek bir platform olduğunu belirterek Ordu Üniversitesini tercih edecek öğrencilere Ordu ilinde yaşamanın ayrıcalıklarından bahseden Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, ulaşım konusunda şunlara değindi:

"Türkiye'nin deniz üzerinde ilk, dünyada ise ikinci olma özelliğini taşıyan ve 2014 yılının sonuna doğru hayata geçirilecek olan Ordu-Giresun Havaalanı ve gerçekleştirilecek çevre yolu gibi ulaşım imkanlarıyla mesafeler daha da kısalarak üniversitemize gelecek öğrenciler, hocalar ve veliler Ordu’ya geldikten birkaç dakika sonra kampüs alanımıza ulaşabileceklerdir. Dolayısıyla ilimizin gelişmiş ulaşım imkanları sayesinde öğrencilerimiz zorlanmadan ulaşımlarını sağlayabileceklerdir.”

“Modern ve zengin bir kampüs alanı oluşum süreci…”

Genç yapısına rağmen aktif bir yapıya sahip olan Ordu Üniversitesinin oluşum sürecinin hızlı bir şekilde ilerlediğini belirten Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ, Üniversitenin gelişim hızını anlatarak gelecekteki portresini şu şekilde çizdi:

“Ordu Üniversitesi 8 yıl önce çıkmış olduğu eğitim yolculuğunda önemli bir aşama kat etmiş bulunmaktadır. 267 bin m2’lerdeki toplam arazi genişliğini günümüzde 5 kat artırarak 1060 bin m2’ ye çıkarmış ve bu arazilerin kapalı alan kısmını da 28 bin seviyelerinden 93 binlere çıkartarak birkaç yıl içerisinde tüm çehresini değiştirmiştir. Her geçen gün bir adım daha ileriye giderek sınırlarını genişleten yapısı, seçkin ve nitelikli kadrosuyla üniversitemiz, ulusal ve uluslar arası arenada en önemli bilgi üretim merkezlerinden biri haline gelecektir.”

"81 ilden öğrenci ve dünya vizyonuna sahip genç nesiller…"

4 Fakülte, 1 yüksekokulu, 2 meslek yüksekokulu ve 5000 civarındaki öğrenciyle eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Ordu Üniversitesinin; günümüz itibariyle 10 Fakülte, 3 Enstitü, 10 Meslek Yüksekokulu ve 3 Yüksekokulda toplam 132 aktif bölüm, 587 öğretim elemanı, 320 idari personeliyle 2014-2015 yılı içerisinde 81 ilden toplamda 17 bine yakın öğrenciye ev sahipliği yapacağını belirten Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ, öne çıkan fakülteleri ve programların uygulama açısından öğrencilere sağladığı imkanlara da değindi:

"Üretilen bilim ve sanata yerel-evrensel değerleri katarak hem şehrin hem de bölgenin ihtiyaçlarını karşılamakta; gerek şehir içinde gerekse de şehir dışındaki görüşmelerimizle öğrencilerimiz için staj imkanlarını sağlayacak pozisyonlar oluşturmaktayız. Dolayısıyla öğrencilerimize, akademik bilgi aktarımının yanı sıra, onlara uygulama, üretme-geliştirme ve yetkinlik becerisi kazandırarak bilinçli mezunlar olmalarını, profesyonel hayata ufukları geniş bireyler olarak atılmalarını sağlamaktayız.”

“Dünya standartlarının üstünde %40 seviyelerinde barınma olanakları…”

“Kampüs alanımız içerisinde 1000 kişilik kız öğrenci yurdu bulunmakta olup bunun dışında son yapılan anlaşmayla 500 kişilik bir erkek yurdunun yapılması için de harekete geçilmiş durumda. Fakülte ve meslek yüksekokullarımızın bulunduğu ilçelerde KYK’ya bağlı öğrenci yurtları ile özel yurtlarda öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılayabilecek durumda yurtlar mevcuttur. Bu yurt kapasitesiyle de öğrencilerimiz dünya standartlarının üstünde %40 seviyelerinde bir barınma olanağına ulaşmış oluyorlar.”

"Öğrenci kulüpleri, şehirle üniversite arasında bir köprü…"

Öğrencilerin sosyal açıdan gelişmelerini sağlamak adına öğrenci odaklı çalışmalar yapıldığını ve öğrenci topluluklarının yaptıkları faaliyetleri büyük oranda desteklediklerini belirten Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ, şunlara değindi:

"ODÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde sanatın, bilimin, kültürün ve sporun farklı alanlarında özgünlüğü benimseyerek yeni yorumlar oluşturabilen, üreten ve ürettiklerini sergileme imkanı bulabilen toplamda 32 öğrenci kulübüne kayıtlı 4710 öğrencimiz bulunmaktadır. Öğrencilerimiz sadece eğitim - öğretim alanında değil sosyal, kültürel ve sportif alanlarda da kişisel gelişimlerini artırmakta, ilgi alanları doğrultusunda her zaman aktif olmasını temenni ettiğimiz bu kulüplerde faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversitemiz bu kulüpler aracılığıyla şehir insanlarını da üniversiteye yaklaştırmayı hedefleyerek, şehirle üniversite arasındaki bağın kuvvetli bir şekilde ilerlemesini sağlamak adına kulüplere gerekli desteği sağlamaktadır.”

"Uluslararasılaşma sürecinde dünyaca tanınmış üniversitelerle işbirliği…"

Üniversitemizi tercih edecek öğrencilere son olarak tavsiyelerde bulunan Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ, şunları belirtti:

"Şehirle iletişimini koparmadan 24 saat yaşayan bir kampüs alanı hedefimizle çok kısa bir zaman dilimi içerisinde büyük gelişme kaydeden Ordu Üniversitesi, eğitim-öğretimde kaliteyi benimseyen yapısı; Mevlana, Farabi ve Erasmus değişim programı eğitim işbirlikleri ve bilimsel projeleriyle 82 farklı uluslararası üniversiteyle ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlık sağlamaktadır. Ayrıca Bologna sürecinin önemli basamaklarından birisi olan ve ODÜ'nün Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen kalite ölçütlerine uygun olduğunun belgelendiği Uluslararası Diploma Eki Etiketi ile öğrencilere uluslararası düzeyde tanınırlık ve geleceklerine Avrupa'da şekil verme imkanı sunmaktadır. Dolayısıyla böylesine imkanlara sahip bir üniversiteye gelme şansını yakalayan öğrenciler, kariyerlerine bir adım önde başlama fırsatına sahip olabileceklerdir."

TRT Okul'un tercih döneminde öğrenciler için böyle yararlı bir program sunması dolayısıyla memnuniyetini belirten Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ, tercih aşamasındaki tüm öğrencilere başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı. 

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı