E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Siber Saldırı-Virüs Duyurusu (Wannacry’dan sonra Petya)

Değerli Kullanıcılarımız;

 

Geçen ay dünyayı esir alan ve birçok sisteme büyük zararlar veren WannaCry fidye yazılım saldırısından sonra aynı tür bir saldırı ile karşı karşıyayız. İlk aşamada Petya olarak tanımlanan zararlı yazılım an itibari ile birçok ülkeyi sarmış durumda. Zararlı yazılım saldırı için özel hazırlanmış MS-Word dosyaları aracılığıyla e-posta ile iletiliyor. Tek bir bilgisayara bulaştıktan sonra dosya paylaşım protokolü üzerinden tüm sisteme yayılıyor.

 

Bu zararlı yazılımdan korunmak için ACİL olarak alınması gereken önlemler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 

  • İş ile ilgili tüm Excel, Word gibi dosyalarınızın yedeklerini mutlaka harici bir depolama aracına alınız ve bu aracı bilgisayarınızda takılı bırakmayınız.
  • Bilgisayarınızı güncel tutmanız gerekmektedir. Ağ genelinde bulunan Windows işletim sistemlerinde MS17-010 yamasının geçildiğinden emin olunuz. Windows sürümleri için sisteminize uygun güncel yamayı buradan (https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms17-010.aspx ) indirip manuel olarak yükleyebilirsiniz.
  • Aynı admin parolasının ağ genelinde bütün cihazlarınızda çalışmadığından emin olunuz. Tek bir sistemden ele geçirilebilecek bir parolanın ağ üzerinde başka sistemlere yayılmaya imkan vermemesi(Dosya paylaşımı vb.) için gerekli tedbirin alınması gerekmektedir.
  • Kaynağı belli olmayan eposta eklentilerinizi ve web sayfalarını açmayınız. Ekte gönderilen dosyaları indirmeyiniz. E-posta içerisinde bulunan linklere tıklamayınız.
  • Bilgisayarınıza harici takılan USB bellek, Flash Kart gibi cihazları kullanırken dikkatli olunuz. Hatta şüpheli gördüğünüz cihazları bilgisayarınıza takmayınız.
  • Bilgisayarınızdaki antivirüs programını güncelleyiniz. Güncel değil ise aşağıdaki kurulum talimatlarını takip ederek bilgisayarınıza yükleyiniz.(Antivirüs İndirme Sayfası İçin Tıklayınız.)

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı