Hızlı Erişim

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran Üniversitemiz Öğrencileriyle Bir Araya Geldi

25.03.2019

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Üniversitemiz Diplomasi Kulübü tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Girişimci ve İnsani Dış Politikası” konferansında öğrenciler ile bir araya geldi.

Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ile birlikte Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Salıpazarı Kaymakamı Ali Osman Bulat, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Ünye Belediye Başkan V. Orhan Gürel, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, Jandarma Komutanı Esat Can Öztürk, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Diplomasi Kulübü akademik danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Figen Taşkın Özgülşen’in kulübün faaliyetleri hakkında bilgiler verdiği açılış konuşmasının ardından “Türkiye’nin Girişimci ve İnsani Dış Politikası” konferansına geçildi.

Türkiye’nin çok kritik dönemlerden geçtiğine dikkat çeken Bakan Yardımcısı Kıran, “Geçtiğimiz günlerde çok elim, çok barbarca, faşistçe İslam düşmanı bir teröristin gerçekleştirdiği terör  saldırısı ile 50 Müslüman  kardeşimizi şehit eden bir terör saldırısını  kınamak ve bu tür  saldırılara karşı dünyayı harekete geçirmek için dünyadan önce İslam Dünyası’nı bilinçlendirmek, İslam Dünyası olarak dünyada artan İslam düşmanlığına bir eylem gerçekleştirmek, somut anlamda bu gidişata dur demek adına yine Türkiye, yine Cumhurbaşkanımız çok önemli bir inisiyatif aldı ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nı topladı. Yeni Zelanda’nın Dışişleri Bakanı ve Etnik Gruplardan Sorumlu Bakanı da bu toplantının özel davetlisi olarak İslam İşbirliği Teşkilatı ile acılarını paylaştı. İslam İşbirliği Teşkilatı bugün bir kez daha Sayın Bakanımızın riyasetinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde İstanbul’dan dünyaya bu tür terör saldırılarının, dünyada artan İslam düşmanlığının, İslam karşıtlığının, dünyada artan Türk karşıtlığının nasıl durdurulabileceğine karşın istişarelerde bulunuyorlar. Esasen sadece bu toplantı dahi dünyadaki yaşanan açıkçası akıl almaz, dünyayı daha yaşanılmaz kılan gelişmelerin ve bu gelişmelerin Türkiye’yi nasıl etkilediğinin en önemli göstergelerinden biri.” şeklinde konuştu.

Kıran, terör saldırısının Türkiye’yi yakından ilgilendiren boyutu da olduğunu ifade ederek “Ülkemize yaklaşık 17 bin kilometre mesafede olan ve dünyanın en güvenli ve huzurlu şehri Yeni Zelanda’da bile insanlar ibadetlerini yerine getirirken gözü dönmüş cani tarafından terör saldırısı gerçekleştirildi. Teröristlerin verdiği mesaj şuydu; dünyanın en huzurlu ve güvenli ülkesi de olsa biz gideriz orayı yaşanmaz hale getiririz ve insanlara korku salabiliriz. Ama o mesajda Türkiye’yi ilgilendiren konular da vardı. Olayın detaylarına vakıf oldukça Türk ve Müslümanların üzerinde oynanan oyunlar ortaya çıkmaktadır. Caninin kullandığı silahların üzerinde yer alan sembolleri iyi okumak lazım. Buradan genç arkadaşlara da sesleniyorum, o sembolleri ve ne anlama geldiklerini iyi araştırsınlar. Araştırıldığında görülecek ki Osmanlı’dan bu yana Türklerin ve Müslümanların karşısında olan kişilere ulaşacaklar. Tırnak içinde söylüyorum caninin yayınladığı manifestoda Türkiye de yer alıyor. Türklerin Doğu’da yaşaması gerektiğini, Batı’da yaşatmayacağını söyleyen caniye karşı batı yine sessiz kaldı. Hedefte Türkiye var, hedefte Ayasofya var, hedefte Türkiye’nin, Osmanlı’nın, Selçuklu'nun adeta dünyaya nizam veren zenginlikleri var. Türkiye üzerinde oynanan oyunlar hiç bitmeyecek. Dün 15 Temmuz’da yapılmak istenen bugün dünyanın öbür ucunda yapılıyor hep hedefte Türkiye var, Recep Tayyip Erdoğan var, Müslümanlar var. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bedeli ne olursa olsun değerlerimizden asla taviz vermeyeceğiz. Biz ilkelerimizden taviz vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Kıran, Türkiye düşmanlarının Türk halkının bu direncini kırmak için her şeyi yaptıklarını belirterek, “Bunu en son 15 Temmuz’da FETÖ’yü kullanarak gerçekleştirdikleri o hain darbe girişiminde gördük. Her şeyi hesaplamışlardı. Ama Türk Milleti’nin bağımsızlık aşkını, Türk halkının egemenlik sevdasını, Türk halkının özgürlüğüne düşkünlüğünü, Türk halkının demokrasiye olan bağlılığını hesap edemediler. Şimdi bu direnci kırmak, Türk halkını sindirmek ve Türk halkını Cumhurbaşkanımızın liderliği etrafında birleşen o gelecek perspektifini baltalamak için her şeyi yapıyorlar. O yüzden dünyanın bir ucunda da olsa bir bakıyorsunuz en ufak şeyin merkezinde yine Türkiye var, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan var, Türkiye Cumhuriyeti’nin hedefleri, değerleri, ilkeleri var. Ne pahasına olursa olsun, hangi bedeli ödersek ödeyelim biz değerlerimizden taviz vermeyeceğiz. Biz tarihimizden, kültürümüzden, coğrafyamızdan, medeniyetimizden aldığımız güçle muasır medeniyet yolculuğumuza hızla ilerlemeye devam edeceğiz .”dedi.

Türkiye’nin zor bir coğrafyada var olduğunu ifade eden Kıran, bu coğrafyanın getirdiği sorumluluklar ve yüklediği misyonlar olduğunu belirterek: “Bu coğrafyanın geleceğimize, hedeflerimize, yol haritamıza yönelik gerçekleştirdiğimiz adımları sekteye uğratabilecek birtakım sorunlu bölgeleri de var.  Bugün bütün komşularımızda neredeyse bir istikrarsızlık sarmalı olduğunu ve yanı başımızda Suriye’de iç savaştan dolayı o iç savaşın en doğrudan etkisi bugün 3,6 milyon Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapıyoruz.  Sadece bir mülteci boyutuyla birlikte güvenlik anlamında da stratejik anlamda da ülkemizin hatta bağımsızlığı ülkemizi her anlamda yol haritasını, hedeflerini etkileyecek derecede önemli etkileri var. O yüzden kuzeyimizde, güneyimizde, doğumuzda, batımızda bunların Türkiye’yi etkilememesi söz konusu olamaz.” dedi.

Konferansın ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’a kulüp akademik danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Figen Taşkın Özgülşen tarafından kulübün plaketi, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Gerçekleştirilen konferans sonrası açıklamalarda bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Selçuklu Devleti’nin ticaret ile Anadolu’yu medeniyetler köprüsü haline getirmesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun hoşgörü politikası ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh ve Cihanda Sulh’ sözünü ülkü edinen dış politika stratejisi bugün gerek Ortadoğu gerekse küresel ölçekte saygıyla yâd edilmektedir Saygı unsurunu etnik, dini ve kültür gibi aidiyetler ekseninden azade Şeyh Edebalı’nın ‘İnsanı yaşat ki; devlet yaşasın’ sözünden el alarak ilkeleştiren Ülkemiz, al bayrağın huzurunu bugün dertlerle yoğrulan olan tüm insanlığa hissettirmektedir. Cumhurbaşkanımızın ‘Sessiz yığınların sesiyiz’ perspektifinden hareketle ötekileştirilen, savaş acısı yaşayan, açlık ve susuzlukla boğuşan toplulukların feryadına ses veren Türkiye, stratejik adımlarını insanı odağına yerleştirerek belirlemektedir. Medeniyetler arasında üstlendiği proaktif misyonla başta bölgemiz olmak üzere tüm dünyada şiddet ve vahşet dolu katliam ve eylemlerle gündeme gelen terör gruplarına yönelik ortaya koyduğu ilkeli ve azimli duruş tüm ulusların malumu hakikatidir.  Savaşın baruttan ve ateşten öte insani kaidelere de dayandığını 1915 yılında Çanakkale’de tüm uluslara ispatlayan Milletimiz, bu mühim tarihin arifesinde Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen elim bir katliama şahitlik ederken sergilediği duruşla bir kez daha tüm insanlığa örnek olmaktadır. Türkiye’nin; güvenlik, ekonomi, askeri, teknoloji ve bilim çerçevesinde üstlendiği önemli roller ve sunduğu perspektiflerle pasif değil dinamik, edilgen değil etken, çekingen değil cesur, nesneler dünyasına değil insana odaklı girişimci bir dış politika biçimiyle 2023 hedeflerine emin adımlarla yürüdüğünün bilinciyle misafirimiz olan ve konuşmalarıyla bizi aydınlatan Dışişleri Bakan Yardımcımız Yavuz Selim Kıran’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bu etkinlikte emeği geçen Üniversitemiz Diplomasi Kulübü akademik danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Figen Taşkın’ı, kulüp üyesi öğrencilerimizi ve İktisadi İdari Bilimler Fakültemiz yönetimini de kutluyorum.” şeklinde konuştu.

ODÜ Basın

Tarihi : 25-03-2019 10:46:37 / Düzeleme Tarihi :26-03-2019 00:00:36