Hızlı Erişim

Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi Yayım ve Bilgi Ağını Genişletiyor

01.02.2019

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi 2018 yılında gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerle ilgili sunum gerçekleştirildi.

Senato Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta, Genel Sekreter Doç. Dr. Mehmet Kenan Şahin, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Ali Aygün ile birim personelleri katıldı.

Toplantıda Üniversitemiz Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesinin genel yapısı, kütüphane koleksiyonu, 2018 yılında gerçekleştirilen çalışmalar ve 2019 yılı hedefleri hakkında Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a bilgi verildi.

Gerçekleştirilen sunumda 2017 yılında açılışı yapılan Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi’nin konumu ve tasarımıyla bir cazibe merkezi haline gelmesi, kullanıcı odaklı anlayışı, kütüphane hizmetlerine sağlanan uzaktan erişim imkanları, Yükseköğretim Kalite Güvence Sistemi kapsamında kütüphane kullanıcılarına düzenlenen memnuniyet anketleri, kütüphane koleksiyonuna kazandırılan bağış kitaplar, kütüphane haftası organizasyonları ve ilçelerdeki akademik birimlere gidilerek sunulan oryantasyon eğitimleri ve engelli kullanıcılara sağlanan imkanlar gibi pek çok konu yer aldı.

Dijital kütüphane hizmetleri, kütüphanelerarası iş birliği, belge sağlama hizmetleri, teknik destek ve açık erişim arşiviyle sahip olduğu bilgi hazinesinden basılı ve elektronik ortamda kullanıcılarının yararlanmasını sağlayan Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesinde 2019 yılı itibariyle 83 bin 868 adet kitap, 200 binden fazla elektronik kitap ve 40 binden fazla elektronik dergi aboneliği ile literatür taramaları yapmaya elverişli bir ortamda sunulmakta olup Üniversitemiz akademisyen ve öğrencilerine bilgiye hızlı erişebildikleri bilimsel bir alt yapı sağlanmaktadır.

Bununla birlikte 2018 yılında Fen Edebiyat Fakültesi Birim Kütüphanesi’ni Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi’ne taşıma çalışmalarını yürüten ve büyük ölçüde sonuca yaklaşan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Üniversitemiz kurumsal arşiv çalışmalarını yürütmek üzere görevlendirilerek gerekli inceleme ve araştırmalar ile kurumsal arşiv sürecini de başlattı. 

2018 yılında ayrıca Ahmet Altay Kitaplığı’nı da bünyesine kazandırarak Güzel Sanatlar, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültelerinin özel koleksiyonunun oluşturulduğu Merkez Kütüphanesi’nde basılı bilgi kaynaklarının sınıflandırılması, kataloglama işlemlerinin yapılması, etiketlenmesi, çiplerinin takılması, raflara doğru ve düzenli bir şekilde yerleştirilerek hizmete sunulması, akademik personelin elektronik ortamda erişemediği bilgi kaynaklarının sağlanması, açık erişim arşivi hizmetlerinin yürütülmesi, sisteme tez ve veri girişlerinin işlenmesi, uzaktan erişim hizmetlerinin sağlanması, kullanıcılarda kitap ve kütüphane farkındalığı oluşturulması gibi birçok faaliyet gerçekleştirildi.

Kütüphanelerin gerek bilimsel gerek toplumsal çerçevede evrensel bilgi ile yerel bilgileri birleştiren mekânsal öneme haiz yerler olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Ordu Üniversitesi Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi, 2017 yılında açılışının gerçekleşmiş olmasından bu yana geçen iki yıl gibi kısa bir zaman diliminde oldukça hızlı bir gelişim süreci göstermiştir. Ulusal ve uluslararası veri tarama imkanlarına ek olarak çok sayıda basılı ve elektronik eserle bilimsel, sanatsal ve kültürel alanlarda araştırma yapılmasına ortam sunan Merkez Kütüphanemiz ayrıca kurumsal hafızanın sağlam temellere yerleştirilmesi ve böyle kurumsal kültürümüzün kalıcılığının arttırılması amacıyla arşiv çalışmalarına da devam etmektedir. Kataloglama ve uzaktan erişim sistemleri gibi son teknolojik gelişmeleri de takip ederek inovatif bir biçimde Üniversitemizin evrensel bilgiye ulaşmasında önemli bir rol üstlenen Kütüphanemiz, 2019 yılında da çalışmalarına hız kesmeden devam edecektir.” şeklinde konuştu.

ODÜ Basın

Tarihi : 01-02-2019 17:29:19